Подобряване на енергийната ефективност на сградите с цел намаляване на сметките и пестене на енергия

Новите правила за подобряване на енергийните характеристики на сградите в целия ЕС влизат в сила на 30 май 2026 г. Те имат за цел да помогнат на държавите от ЕС да модернизират сградния си фонд, за да спестят енергия, , да намали сметките и да  постигне напълно декарбонизиран сграден фонд с нулеви емисии до 2050 г.

Защо ЕС прави това?

Сградите са най-големият потребител на енергия в ЕС, като на тях се падат 40 % от потреблението на енергия в ЕС и 36 % от свързаните с енергията емисии на парникови газове. Голяма част от сградите в ЕС са стари, като 75 % имат лоши енергийни характеристики,, което превръща санирането в ключов приоритет. 

Подобряването на енергийните характеристики на сградите може да подобри условията на живот на гражданите, да спомогне за намаляване на потреблението и разходите за енергия, да засили енергийната сигурност и да намали емисиите на парникови газове.

Related Post